KRÁTKODOBÉ PRONÁJMY (1)

Hlavní stránka Aktuality VŠE KRÁTKODOBÉ PRONÁJMY (1)

18.8.2017

rostoucím trend pronájmu jednotek na krátkodobý pobyt formou AIRBNB se v areálu KD výrazně projevuje.

Již jenom zadáním klíčového slova AIRBNB na internetu vyhledávač nalezne nejméně 5 možností ubytování v KD. Společně s rozmachem tohoto fenoménu se množí stížnosti vlastníků zejména bytových jednotek, kteří jsou v přímém kontaktu s byty provozující krátkodobé pronájmy. Velice často turisté neví, kam mají jít, bloumají po objektu a hledají nádoby na odpad, pokud je nenajdou, vyhazují odpadky v areálu, což zaměstnává ostrahu a správce, zejména pokud se jedná o další formy znečištění v objektu.

Co vlastníky nejvíce trápí je hluk, který i v nočních klidových hodinách turisté vytvářejí. Stěžují si správě, v nočních hodinách ostraze, která nemá žádné právní prostředky k zákroku. Pracovníci ostrahy mohou jen upozornit turisty na to, že nedodržují pravidla soužití a domovní řád, toto upozornění jim předávají ve formě letáku v anglickém jazyce. Vzhledem k tomu, že krátkodobý pronájem je v rozporu s pravidly podnikání stanovené FÚ, je v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, kdy bytové jednotky nejsou určeny k podnikání tohoto typu, avšak jakékoliv omezení ze strany SVJ by se dalo klasifikovat jako zásah do soukromého vlastnictví, které je na základě ústavy nedotknutelným, je přehnané očekávat, že by tento problém vyřešila správa nebo výbor.

Této problematice se věnují zastupitelstva všech metropolí v Evropě, jakmile bude k dispozici nějaký metodický návod ze strany Pražského magistrátu, bude moci správa a výbor dále toto téma řešit. Pro tuto chvíli výbor nemá žádné možnosti zakázat provozování krátkodobých pronájmů a obává se, že zákaz nebude možné vymáhat ani v případě, že by byl pronájem AIRBNB zakázán shromážděním všech vlastníků.

Správa uloží písemně všem vlastníkům jednotek, ve kterých byl zjištěn provoz krátkodobých pronájmů, aby vyvěsili v bytech v písemné formě veškeré informace praktického charakteru, týkajícího se provozu v KD, dále pak informace ohledně dodržování pravidel soužití v KD a pravidel požívání alkoholických nápojů a kouření na veřejnosti a důsledky, které z toho plynou.

sekce: VŠE | VLASTNÍCI | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému