POSOUZENÍ STAVU FASÍDNÍCH PRVKŮ NA OBJEKTU F

Hlavní stránka Aktuality VŠE POSOUZENÍ STAVU FASÍDNÍCH PRVKŮ NA OBJEKTU F

10.11.2017

Správa, v rámci zjištěných skutečností z letošního mytí nepřístupných skleněných ploch,

realizovala analýzu současného stavu fasádních prvků na objektu F, který vykazuje vady. Pro odborný názor zajistila prohlídku technikem původního dodavatele daného fasádního systému. Z prohlídky vyplynuli následující skutečnosti:

  • Popraskané okenní rámy jsou způsobené neodbornou montáží předokenních skleněných zábradlí při realizaci stavby, díky čemuž se dostává voda do prostoru vnitřní komory a v zimě k „roztrhání“ profilu.
  • Zatékání do prostoru bytových jednotek je způsobeno chybným napojením na provětrávanou hliníkovou fasádu, díky čemuž se voda při silném větru dostane do konstrukce a „proteče“ až do interiéru. Největší výskyt je u rohových sestav.

 

Návrh možných opatření:

  • Dle ujištění technika od dodavatele, nemá popraskání rámů vliv na jejich statickou únosnost. Bohužel díky možnosti přístupu atmosférické vlhkosti a srážkové vody do prostoru vnitřní komory profilu vede k neustálému zhoršování stavu a k značnému snížení životnosti prvku. Zároveň to má částečně vliv na tepelně technické vlastnosti okna. Jako jediné řešení opravy technik navrhuje kompletní výměnu prvků. Jako náhradu již doporučují „sloupkopříčkový“ systém, který je pro tento typ realizace nejvýhodnější. Odhadované hrubé náklady na výměnu prvku jsou cca v sazbě cca 9000 Kč/m2. Objekt F má celkem 834,77 m2 – celková odhadovaná cena činní 7,6 MIO

Pro eliminaci zatékání do vnitřních prostor vlastníků je zapotřebí lokální rozebrání provětrávané fasády podél okenních prvků a důsledná revize detailu napojení pojistné difůzní fólie na okenní rámy. Doplnění okapových prvků a systémových ucpávek na nadpraží okenních rámů.

 

Správa navrhuje dané práce zahrnout do plánu oprav a investic v následujícím období a cenový rámec nechat schválit shromážděním.

sekce: Aktuality | VLASTNÍCI | VŠE   |   Tisk   |   Poslat článek známému